Sayfalar

Düşük Hapı Zararları Nelerdir ?

Düşük Hapı Zararları Nelerdir ?

Düşük hapı zararları
İstenmeyen ya da planlanmayan gebeliklerde düşük hapı zararları olabileceği için kürtaj tercih edilir. Bunun yaparken sık kullanılan yöntemlerin başında da düşük hapı kullanmak gelir. Peki düşük hapı zararlı mıdır ya da düşük hapı kullanmak sakıncalı mıdır? Kürtaj hapı olarak da isimlendirilen düşük hapı dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Doktor kontrolünde kullanılmayan düşük hapları ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında da büyük rol oynamaktadır.

Uzmanlar düşük haplarının kullanımı konusunda mutlaka doktor denetiminde gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda hemfikirler. Aksi halde birçok bulgular hamile kalıp düşük hapı kullanan kadınlarda kalıcı hasar ve ölüme dek giden sağlık sorunlarının oluştuğunu bildirmekteler. Düşük hapı için risk grubu 18 ve 35 yaş arası kadınları içermektedir. Eğer beklenildiği gibi düşük hapı kullanımına rağmen düşük gerçekleşmezse, bu enfeksiyon kapmaya sebebiyet verebilir. Aynı şekilde düşük hapı kullanımı vücuttaki bazı hormonların – özellikle progesteron – salgılanmasını azaltarak ciddi sorunlara yol açabilmekteler. Diğer bir sorun da düşük durumunun tam anlamıyla gerçekleşmeyip, vücutta parçalar kalması şeklinde ortaya çıkar. Düşüğün gerçekleşmesi sonrası geçen 15 günlük periyotta tam bir netice alınamazsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Yaşın düşük hapları konusundaki hassasiyetini göz ardı etmemekte fayda vardır. Amerika, Avrupa ve ülkemizde 18 yaşından küçük bireyler arasında düşük hapı kullanımında artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu bölgelerin tamamında 18 yaşından küçüklere düşük hapı doktorlar tarafından kesinlikle önerilmez.

Düşük hapı denildiğinde ilk akla gelen ilaçların başında olan RU-486, içerisinde bulunan Mifepristol adlı madde sebebiyle birçok dünya ülkesinde yasaklanmıştır. Kullanımı serbest olan çok az ülke üzerinden yasadışı yollarla ülkemize de sokulan bu ilaçtan kesinlikle uzak durulmasında fayda vardır.
Düşük haplarının zararları bununla da bitmiyor elbette. Hamileliğin en erken döneminde gebeliğin sonlanmasına yarayan bu tip ilaçlar, aslında pratikte tam da böyle bir etki yapmıyorlar. Bir nevi adet söktürücü görevi gören ilaçlar, tam manasıyla gebeliği ortadan kaldırmayabiliyor. Türkiye’de Aile Planlaması Kanunu’na göre 10. Haftaya dek süren gebeliklerde eş izni, 18 yaşından küçük bireylerde ise ebeveynlerin iznine tabi olarak düşük hapları kullanımına izin veriliyor. Elbette bu ilaçların kullanımı da doktor gözetiminde olma zorunda. Elbette bazı durumlarda eş ya da aile rızası alınmasının mevcut şartlarda mümkün görünmemesi, kadınları gelişigüzel ilaç kullanmaya teşvik ediyor. Aslında gebeliği kanama yaparak sonlandıran bu ilaçlar, bir yandan da aşırı kanamayı tetikleyerek ölüme dek giden bir sonuç ortaya koyabiliyor. Rahimde oluşan aşırı kasılmalar da şok ölümlerin habercisi durumunda.

Ayrıca Türkiye’de ertesi gün hapı olarak da bilinen ve ilişkiden 72 saat sonrasına dek koruma sağladığı öne sürülen doğu kontrol hapları da kontrolsüz alındığı takdirde rahim ağzında yumuşama ve fazla kanamaya sebebiyet vermektedir.
Türkiye’de en çok kullanılan düşük hapları;
Östrojen Hapları – İlişkiden sonra 72 saat içinde kanama yaptıran haplar.
RU-485 Hapı – Hamileliğin 10. Haftası sonrası alınan ve Türkiye’de kullanım izni olmayan hap.
Prostaglandin Türevi Haplar – Acil durumda kullanılan haplardır. 5 – 8 aya kadar kullanılır.

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Download mp3

www.dusukhapimerkezi.org sitesi bilgilendirme amaçlı açılmıştır. Sitede düşük hapı v.b maddelerin satışı yapılmamaktadır. Bu tarz maddeleri satmak isteyen kişilerin iletişim bilgileri (telefon, mail vb.) sitede kesinlikle yayınlanmamaktadır. Dolayısıyla ilaç almak isteyenler ile satmak isteyenler hiç bir şekilde irtibata geçirilmemektedir.